W związku z wciąż rosnącymi cenami na rynku energii w Polsce istotne stają się inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE)

Inwestycja w OZE – instalacje fotowoltaiczne, a tym samym wykorzystanie energii słonecznej niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla klientów indywidualnych jak i przedsiębiorstw. Instalacja paneli PV pozwala obniżać rachunki za energię elektryczną, a ich montaż w przedsiębiorstwie podnosi prestiż firmy i jest nieodzownym elementem społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Będąc partnerami producentów paneli oraz podzespołów instalacji fotowoltaicznych zapewniamy kompleksową obsługę dla każdego klienta. Nasi specjaliści na podstawie profilu zużycia energii elektrycznej dobiorą Państwu odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej.

Jednocześnie uwzględniając możliwości i warunki techniczne zmaksymalizują efektywność instalacji fotowoltaicznej, co będzie miało bezpośredni wpływ na ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. Naszym celem jest przeprowadzenie całego procesu – od momentu audytu OZE, poprzez projekt instalacji fotowoltaicznej, aż do jej pełnej realizacji. Dzięki zastosowaniu określonych metod, wyliczymy dla Państwa opłacalność inwestycji oraz czasokres jej zwrotu. Instalujemy właściwie wszystkie dostępne rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Poniżej znajdą Państwo wyszczególnienie najpopularniejszych rodzajów instalacji solarnych.

1. Systemy instalacji dachowych

Idealne rozwiązanie dla posiadaczy małych nieruchomości, gdzie wybudowanie instalacji fotowoltaicznej na gruncie zajęłoby jej znaczną część to zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na połaciach dachu budynku.

Instalacje PV mogą być zamontowane na każdym rodzaju dachu bez względu na rodzaj jego pokrycia. Montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach płaskich oraz na skośnych jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem jeśli idzie o instalacje solarne.

Domy jednorodzinne:

Dach skośny blacha trapezowa

Dachy warstwowe z poszyciem blachą trapezową doskonale nadają się do montażu przykręcanych konstrukcji wsporczych zależnych od rozstawu belek konstrukcji nośnej dachu. W takim przypadku blacha trapezowa zostaje przewiercona a konstrukcja wsporcza połączona z belkami nośnymi dachu.

Dach skośny dachówka ceramiczna

W tym przypadku zastosowanie odpowiednich haków montażowych podłożonych pod dachówkę i przykręconych z jednej strony do łat, a z drugiej do aluminiowej belki nośnej modułów fotowoltaicznych stanowią trwałe połączenie obydwu konstrukcji.

Obiekty przemysłowe:

Dach płaski na obiektach przemysłowych

Przy dużych powierzchniach hal przemysłowych, projektując i wykonując konstrukcję wsporczą dla modułów fotowoltaicznych należy się ściśle odnieść do dokumentacji projektowej dachu. W niej określone są maksymalne obciążenia. Należy również pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna zmienia rozkład ewentualnego obciążenia śniegiem z równomiernego na całej połaci do punktowego wzdłuż dolnej krawędzi modułów fotowoltaicznych.

Dach płaski konstrukcja żelbetowa

W tym przypadku zastosowanie odpowiednich haków montażowych podłożonych pod dachówkę i przykręconych z jednej strony do łat, a z drugiej do aluminiowej belki nośnej modułów fotowoltaicznych stanowią trwałe połączenie obydwu konstrukcji. Nasz doradca techniczny po oględzinach takiego dachu, zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla montażu instalacji fotowoltaicznej.

2. Systemy instalacji gruntowych - naziemnych

W przypadku tego rodzaju systemu ze względu na możliwości zagospodarowania dużych powierzchni, mamy do czynienia z reguły z instalacjami o dużej mocy. Dodatkowo tego typu instalacje charakteryzują się łatwością utrzymania w czystości modułów oraz przeprowadzania corocznych przeglądów.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie pozwala także na optymalne ustawienie modułów tak by maksymalizować ich efektywność. Instalacja gruntowa wymaga od użytkownika sprawdzenia jakości gleby na nieruchomości, na której ma zostać zamontowana. Należy dokładnie sprawdzić jej skład i jakość, tak by konstrukcja na której zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne miała odpowiednie oparcie.

Jeśli nie jesteście Państwo pewni czy na waszej działce może powstać taka instalacja – zachęcamy do kontaktu. Nasi wykwalifikowani instalatorzy dokonają odpowiednich pomiarów oraz sprawdzą czy miejsce pod instalację nie jest np. nadmiernie zacienione.

3. Instalacje nadążne

Jednym z najnowszych rozwiązań jest zastosowanie uchylno – obrotowych podstaw wsporczych paneli na których zamocowane są moduły fotowoltaiczne. Mają one możliwość przemieszczania się, śledząc tym samym w ciągu dnia oraz w ciągu roku położenie słońca.

Zastosowanie tego typu rozwiązania służy przede wszystkim ciągłemu utrzymywaniu powierzchni paneli prostopadle do padających promieni słonecznych.

Trackery – bo taką nazwę noszą te systemy, ze względu na ciągle utrzymanie optymalnego kąta ustawienia w stosunku do padania promieni słonecznych, są w stanie wyprodukować znacznie większą ilość energii niż instalacja o tej samej powierzchni, która nie ma możliwości podążania za słońcem.

Dzięki temu instalacja jest o wiele bardziej produktywna i jest w stanie wyprodukować większa ilość energii aniżeli standardowe rozwiązanie paneli zamocowanych na stałe.

4. Instalacje Carport - zadaszenia

Nowoczesny i innowacyjny system instalacji fotowoltaicznej, który znajdzie zastosowanie na dachach wiat garażowych lub miejsc parkingowych dla pracowników pod Twoją firmą.

Konstrukcja instalacji Carport chroni zaparkowane samochody przed nagrzaniem a zarazem zamontowana na niej instalacja daje możliwość produkcji energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna typu Carport jest najczęściej instalowana na parkingach przy firmach lub zakładach produkcyjnych, ze względu na istniejące już parkingi dla pracowników i gości. Równie dobrą lokalizacją służącą pod tego typu instalacje są parkingi położone przy centrach handlowych.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

697 576 255

biuro@fozenergy.pl